fallback

След Китай в списъка на Тръмп влизат ЕС и Великобритания

На американският президент му предстои визита в Индия и още търговски преговори с Пекин и Токио

16:11 | 24.01.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: gettyimages

Като част от предизборната си кампания президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да развали международните сделки и да преработи американските търговски отношения.

Три години след началото на мандата му това е факт. Използвайки мита, заплахи и двустранни разговори Тръмп успя да разклати отношенията с почти всеки основен американски търговски партньор, пише Ройтерс в свой анализ.

След подписването на частичната търговска сделка с Китай и преразглеждането на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA) Тръмп сега насочва вниманието си към Европа, Великобритания и Индия.

с

Европейски съюз

Вашингтон и Европейският съюз остават в противоречие по отношение на субсидиите за самолети, търговските бариери и плановете на европейските държави да налагат данъци върху цифровите услуги.

През тази седмица Тръмп поднови заплахите за налагане на до 25-процентови мита върху вноса на автомобили от ЕС, въпреки че пропусна ноемврийския краен срок, определен от американския закон, за вземане на такова решение.

„ЕС ще отговори на всички допълнителни мита с ответни такива“, заяви в сряда посланикът на Германия в Съединените щати Емили Хабер.

В понеделник властите във Франция са се съгласили да преустановят налагането на 3-процентов дигитален данък за американските технологични компании. В замяна на това Вашингтон ще отмени налагането на 100-процентови мита върху френски вносни продукти на стойност 2,4 милиарда долара, заяви френски дипломатически източник.

По време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин заяви, че Италия и Великобритания също ще бъдат изправени пред нови мита, ако наложат цифрови данъци.

Вашингтон вече наложи 25-процентно мито за европейските вина и други стоки и 10-процентна ставка за самолетите, като заплаши да повиши тези мита и разшири списъка със засегнатите продукти, ако въпросът за субсидията не бъде решен.

Великобритания

Тръмп обещава нова „масивна“ търговска сделка с Великобритания, седмия по големина търговски партньор на САЩ, след като партията на британския премиер Борис Джонсън спечели изборите през декември. Но през тази седмица сякаш започна разрив между двете страни.

Въпреки че Манучин и Тръмп заплашиха, че ще въведат мита върху вноса от Великобритания, ако властите в кралството въведат цифров данък, британският финансов министър Саджид Джавид заяви, че така или иначе ставката ще влезе в сила през април.

Джавид заяви още, че постигането на нова търговска сделка с ЕС, а не със САЩ, е „първи приоритет“ на Великобритания.

Северна Америка

Очаква се през следващите седмици в САЩ да бъде прието законодателство за приложението на новото търговско споразумение между САЩ, Мексико и Канада - USMCA.

Властите в Мексико вече са ратифицирали споразумението, което замества 26-годишната NAFTA, а премиерът на Канада Джъстин Трюдо настоява парламентът на страната му да го ратифицира възможно най-скоро. Консервативната опозиция обаче иска повече време да проучи сделката.

Индия

Съединените щати премахнаха специалния търговски статут на Индия в рамките на Общата система на преференции през юни, което се отрази като спад с около 5,6 милиарда долара на индийски износ за Съединените щати. Това се случи на фона на спора за новите ограничения върху дигиталната търговия в Индия.

И двете правителства се надяваха да постигнат ограничена търговска сделка през септември, но преговорите се разпаднаха поради наложените от САЩ нови мита върху индийски селскостопански и фармацевтични продукти.

Дискусиите отново се разгорещиха преди очакваното посещение на Тръмп в Индия през февруари.

Япония

Японският премиер Шиндзо Абе и Доналд Тръмп подписаха ограничена търговска сделка, която намалява митата върху вноса на американски селскостопански стоки в Япония. В замяна на това САЩ са намалили митата върху вноса на японски машини и други продукти.

Двете страни трябва да се справят с автомобилния проблем помежду си във втори кръг от преговори, който се очаква да започне през април.

Втора фаза от преговорите с Китай

Очаква се САЩ и Китай да започнат преговори по трудни въпроси като защитата на интелектуалната собственост и преноса на технологии в рамките на втората фаза от търговската сделка. През декември Вашингтон се съгласи да отмени някои вносни мита в замяна на обещанието на Китай за закупуване на американски стоки и услуги на стойност 200 милиарда долара през следващите две години.

Търговските експерти са скептични, че това  споразумение ще бъде сключено преди президентските избори в САЩ през ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:56 | 11.09.22 г.
fallback